Indians freshman Olivia Young leads medal parade at district meet

Pin It

Unionville will be well represented at the PIAA state meet as ladies qualify for the big show

By Dave Conard Sports Editor, UnionvilleTimes.com

Unionville senior Christin Mapa will run the 300 hurdles in her first state meet

COATESVILLE—As a freshman, entering your first time in the “pressure cooker” that is the PIAA District One championship meet can be a daunting task.

 

Unionville ninth grader Olivia Young has climbed her share of hills just to get this point, as she has earned her way to one of the biggest stages for track and field.

“I would have never guessed I would ever be her in the beginning of the year,” said Young. “Over the summer getting ready for school I jut wanted to make the varsity team.”

On Saturday, the Indians youngster seemed un phased by the field of some of the keystone’s best mile runners as she battled her way to a seventh place medal and a spot in next week’s PIAA State championship meet at Shippensburg University in the 1600 meter run.

In the first two laps, Young tried to stay in contact with the leaders, giving her an opportunity to make her move when the time came and as the bell lap approached she was able to slide into the gap and set her sights on the runner she needed to surpass.

“Our goal even back to cross country season is to never go out too fast,” added Young.

Unionville’s Gretchen Mills just missed qualifying in the 800- meter run for states

“When that bell rang I knew I needed to pass four girls, so I jut got my kick going and went to work picking them off.

Young will have plenty of company and support next week at the Pennsylvania State track and field championships at Shippensburg University, as she will be joined by senior hurdler Christina Mapa along with sophomore Courtney Smith (10:57.80) and junior Anne Birkenmaier (11:07.04) who qualified in the 3200-meter run.

Unionville junior Kim Lapczynski ran the 200-meter dash in a time of 25.66, which was fast enough for thirteenth place and was quicker than the mandated qualifying time for the state meet.

 

In the 300-meter hurdles final, Mapa finished sixth which automatically qualified her for the big dance next week, along with the fact that she posted a qualifying time as well with a run of 45.10.

Indians hurdler Christina Mapa ran neck and neck with eventual winner Micheala White through the first 200 meters

 

“I am very excited to qualify for states,” said Mapa who will be in her first state meet as a senior. “Yesterday (Friday) was the big race to make sure I had a place, once I got that it was easier today to just go out and run my race. I just tried to focus on the hurdles, I try to get a new PR every time I race I was so close to making it last year, that I set that as my goal this season.”

 

Event 304  Girls 1600 Meter Run AAA Finals

1 Gerlach, Tori             12 Pennridge              4:53.18 SQS

2 Sheva, Marissa             9 Pennridge              4:55.70 SQS

3 Sargent, Sara             11 Pennsbury              4:57.50 SQS

4 Grossman, Hannah          12 Strath Haven           4:58.08 SQS

5 Harvey, Meghan            12 Oxford                 4:58.86 SQS

6 Eisman, Amanda            12 WC Henderson           5:02.52 SQS

7 Young, Olivia              9 Unionville             5:03.09 SQS             

8 Galligan, Grace           10 Springfield Delc       5:04.47 SQS

 

Event 307  Girls 300 Meter Hurdles AAA Finals

1 White, Mikaila            12 Spring Ford              44.65 SQS

2 Jacques, Sydnee           11 North Penn               44.91 SQS

3 Tan-Torres, Seline        11 Methacton                44.96 SQS

4 McDowell, Paige           11 CR South                 45.02 SQS

5 Knauer, Kelly             12 CB East                  45.09 SQS

  6 Mapa, Christina           12 Unionville               45.10 SQS             

7 McIntosh, Quiana          11 Pottstown                45.24 SQS

8 Coley, Kayla              11 Cheltenham               45.62 SQS

 

800 –meter run Finals

1 Keenan, Emma              11 Gwynedd-Mercy          2:08.08*SQS

2 Bolles, Olivia            11 Villa Maria            2:14.34 SQS

3 Dusellier, Emily          11 Souderton              2:14.81 SQS

4 Towell, Devon             11 WC East                2:14.89 SQS

5 Sullivan, Holly           10 O J Roberts            2:15.26 SQS

6 Long, Amanda              12 Upper Perk             2:17.01 SQS

7 Kruman, Hannah            11 CR North               2:17.47 SQS

8 Tracy, Michelle           12 WC Henderson           2:18.15 SQS

  9 Mills, Gretchen            9 Unionville             2:19.23                 

10 Winkler, Becca            12 Lower Merion           2:19.93

 

Event 309  Girls 200 Meter Dash AAA

1 Evans, Jody-Ann           11 Quakertown               24.56QSQS    -3.2  2

2 Richardson, Zakiyyah      12 Pennsbury                24.94QSQS    -0.1  1

3 Milligan, Zayna           11 Norristown               25.08QSQS    -1.5  3

4 Pinkney, Natalia          11 Pennridge                25.25QSQS    +0.0  4

5 Bell, Alexis              11 Norristown               25.36QSQS    -3.2  2

6 Watson, Rowanna           11 Norristown               25.41QSQS    +0.0  4

7 Tramel, Jamie             10 Truman                   25.51QSQS    -0.1  1

8 Van Zant, Allison         12 Penncrest                26.04Q       -1.5  3

9 Daniels, Elizabeth        12 CB East                  25.59QSQS    -0.1  1

10 Stefanosky, Missy         12 Octorara                 25.63QSQS    +0.0  4

11 Burgess, Carol             9 Great Valley             25.86QSQS    -3.2  2

12 Garay, Lydia              10 Ridley                   26.14Q       -1.5  3

13 Lapczynski, Kim           11 Unionville               25.66qSQS    -0.1  1

14 Hunter, Ade               10 Bensalem                 25.76qSQS    -0.1

 

Event 310  Girls 3200 Meter Run AAA

1 Gerlach, Tori             12 Pennridge             10:24.19*SQS

2 McGovern, Meghan          12 North Penn            10:31.77*SQS

3 Steinke, Kara             10 Methacton             10:43.99 SQS

4 Eder, Veronica            11 CB East               10:47.64 SQS

5 Boulger, Kelly            10 Coatesville           10:49.53 SQS

6 Scott, Kate               11 CR North              10:53.61 SQS

7 Smith, Courtney           10 Unionville            10:57.80 SQS             

8 Sheva, Caitlyn            11 Pennridge             10:59.16 SQS

  9 Birkenmaier, Anne         11 Unionville            11:07.04 SQS             

10 Herman, Ann               12 Pennsbury             11:08.65 SQS

11 Huuki, Louise             10 CB East               11:16.19

12 Holl, Sarah               12 Upper Dublin          11:16.34

13 Bucci, Angel              12 Upper Darby           11:17.68

14 Fisher, Emily             10 Unionville            11:26.45                 

 

Class AAA Triple jump

20 Lapczynski, Kim           11 Unionville            34-02.50

Unionville's Olivia Young claimed a seventh place medal in an elite field in the 1600-meter run

Comments

comments

Share this post:

Related Posts